You are here
Home > Cestovanie > Svadobný Paríž 2018

Svadobný Paríž 2018

Sme svoji !!!

Niekoľko mesiacov sme sa venovali svadobným prípravám a cestovanie šlo bokom. O to viac sme sa tešili na svadobnú cestu. Samozrejme, zvažovali sme rôzne možnosti, vrátane nejakého „raja na zemi“, kde by sme 10 dní v rezorte oddychovali a plnili si manželské povinnosti. Keďže rátame s tým, že si oddychových dovoleniek v rezortoch ešte užijeme dosť, rozhodli sme splniť si jeden z našich cestovateľských snov a plánov – francúzsky Paríž.

Kto by ho nemiloval? Hovorí sa o ňom ako o najromantickejšom meste sveta a musíme potvrdiť, že rozhodne má svoje čaro. Na nás zanechalo dojem krásneho historického mesta plného zelene a bagiet ☺, no bohužiaľ poznačeného aktuálnou situáciou. Pred vstupom pri každú väčšiu pamiatku je potrebné sa podrobiť osobnej prehliadke, plus sa po celom meste pohybuje ozbrojená armáda. V prvom momente bolo zvláštne mať pri sebe vojakov s prstom na spúšti samopalu, no na druhej strane to vyvolávalo aký-taký pocit bezpečia.

Cestovali sme klasicky Ryanairom z Bratislavy, na letisko Beauvais. Netreba sa báť vzdialenosti letiska od mesta (cca 80 km). Francúzi majú pripravenú pohodlnú autobusovú dopravu, ktorá vás do 20 minút od príletu odvezie z letiska pri zastávku metra Porte Maillot za cenu cca 30€. Lístky je možné kúpiť aj vopred online (je lacnejší), alebo v letiskovej hale cez terminály.

Ubytovaní sme boli u veľmi príjemnej francúzskej rodiny. Odporúčame využiť služby AirBNB, keďže hotely v centre sú dosť drahé. Navyše je super spoznať domácu rodinu, vidieť ich zvyky a domácnosť. Bernard nám každé ráno pripravil parádne typické francúzske raňajky, poradil ohľadom pamiatok aj dopravy.

Naše ubytovanie >> TU << – troška ďalej od centra, ale 10min peši sa nachádza zastávka metra.

Cestovať po meste sa pre šetrenie času určite najviac oplatí metrom. My sme si zvolili najskor 3 dňový lístok (po 27€) a potom dva dvojdňové (19€).
Bol v ponuke aj 5 dňový, medzi tým sme ale išli do Versailles, ktorý je už mimo centra mesta, kde tieto viacdňové platia.
Na tradičné cestovanie po meste stačí lístok na zóny 1 – 3. Verailles sa nachádza v zóne 4 a Disneyland až v zóne 5.

Na odporúčanie skúsenejších sme sa hneď v prvé ráno vydali k Eifelovke. Veža je ohradená plotom, takže sa do jej areálu dá dostať iba cez prechod s osobnou prehliadkou, čo v minulosti nebolo zvykom. Po vstupe do areálu si môžete vybrať jednu z troch nôh k vstupu na vežu (jedna je uzavretá ako prípadný únikový východ). V dvoch nohách sú výťahy a v tej štvrtej sú schody, ktorými sa dostanete peši na druhé poschodie. My sme zvolili práve túto pešiu cestu pre viac dôvodov – kratší rad na lístky, nižšia cena lístka (19€) a samozrejme aj zážitok zo samotného výstupu ☺ Z druhého poschodia sme potom išli výťahom až k vrcholu veže, keďže tu už možnosť výstupu po schodoch nie je (chválabohu :D). Z každého poschodia je pekný výhľad, sú tam predajne s občerstvením, suvenírmi, perfektné makrónky a informácie o pánovi Eifelovi. Pre nás osobne by stačilo vyjsť na druhé poschodie, pokiaľ teda nie ste kajšment fajnšmekeri na výhľady ☺

Eifelovu vežu si najviac aj tak užijete pri pohľade na ňu. Zo zadnej strany (aj keď ťažko posúdiť, či išlo o zadnú :D) je pekný park, kde je cez deň najmä veľa turistov, ktorí ju fotia z každého možného uhlu alebo si robia piknik. Večer sa k nim pridá ešte francúzska mládež, ktorá popíja vínko, griluje a zabáva sa.

Od veže sa dá peši prejsť k Invalidovni (Le Invalides), v ktorej je pochovaný okrem iných generálov aj sám Napoleon. V tomto čase slúži ako vojenské múzeum. Mali sme šťastie na nácvik vojenskej kapely ☺

Víťazný oblúk
Tunel, v ktorom zahynula princezná Diana + pomník, ktorý pripomína túto udalosť (bol tam ale už aj predtým)

Asi najkrajšia časť mesta bol pre nás Louvre. Do samotného múzea sme nešli, keďže sa v umení až tak nevyznáme a nevieme ho patrične oceniť. Čas sme radšej venovali prechádzkam a pikniku v okolitých záhradách. Areál bol krásny cez deň, ale aj v noci. Vtedy navyše ožil skupinkami Parížanov, ktorý v záhradách popíjali, hrali futbal a počúvali hudbu…. bola tam naozaj perfektná atmosféra.

Do Versailles jazdí vlak a my sme si kúpili samostatný obojsmerný lístok do zóny 5 za 7,30€. Už predtým sme boli rozhodnutí, že do zámku nepôjdeme a pohľad na brutálne dlhý zakrútený rad nás v tom len utvrdil ☺  Pomotali sme sa v záhradách a úplne najlepšia vec, ktorú sme mohli urobiť bolo požičanie si bicyklov ☺ Prešli sme na nich celé záhrady (čo by peši trvalo celú večnosť) aj tam, kde nebol vôbec nikto, čo bolo perfektné ☺ K zapožičaniu boli aj také tie golfové autíčka, prípadne čln na romantickú plavbu po jazere.

Montmartre, alebo Hora mučeníkov je pahorok, na ktorom sa nachádza krásna bazilika Sacré – Coeur. Hore viedla pozemná lanovka, čo sme zistili až na kopci, takže sme ju využili iba na cestu dole ☺  Vstup do baziliky je free, musíte iba absolvovať kontrolu tašiek. Toto miesto má svoje čaro a traduje sa, že v obchodíkoch pod kopcom môžete nakúpiť najvýhodnejšie suveníry. My sme si odtiaľ odniesli klasické mini eifelovky.

Celý Paríž je tvorený krásnymi historickými budovami. Výnimku tvorí moderná a urbanistická časť La Défense, ktorú praví Parížania nemajú v obľube ☺ Moderné stavby, mrakodrapy, obchodné centrum a novodobá podoba oblúka… nám sa tu veľmi páčilo. Zaujímavý je pohľad spod nového oblúka – presne oproti nemu v diaľke vidno ten „starý“ víťazný oblúk.

Ako praví tenista a tenistova manželka sme sa vybrali poobzerať jeden zo štyroch grandslamových kurtov – tie na Roland Garros. Cesta k nemu bola tŕnistá, v autobuse plnom pomaľovaných  pubertiakov cestujúcich na nejakú hromadnú párty :D, navyše sme sa do areálu kvôli prebiehajúcej rekonštrukcii ani len nedostali ☹  Zážitok to napriek tomu bol, veď tadiaľ chodia všetky tenisové legendy! Viva Federer!

Champs-Élysées, v pozadí Víťazný oblúk

Nášmu romantickému posvadobnému Parížu sme nasadili korunku dokonalosti večernou plavbou po Seine. Hudba, dobré jedlo, romantika vo dvojici pri stole počas plavby po historickom centre Paríža bol pre nás zrejme jeden zo zážitkov, na ktoré sa nezabúda. Trojchodová večera s dezertom a luxusná panoráma, ktorú nám mesto počas 3 hodín ponúklo, stálo za to.

Pozor na svoje veci!

Samostatnú kapitolu by sme ešte venovali podvodníkom, ktorých sme v Paríži mali možnosť vidieť takmer na každom rohu.
Začal by som asi pouličnými predajcami suvenírov, ktorý hustota je nevídaná a vidno ich doslova všade. Spoznáte ich podľa toho, že všetci su čiernej pleti (zvyčajne prisťahovalci zo Senegalu) a všetci majú pri sebe minimálne jeden zväzok malých Eiffeloviek na ruke. Ak zháňate suvenír práve v tejto podobe, nebojte sa ich od nich kúpiť. Sú určite najlacnejšie, ktoré v Paríži dostať. Plaťte ale presnú sumu, väčšinou vám povedia, že práve nemajú ako vydať drobné.

Jednou z parížskych špecialít sú podpisové akcie organizované ženami prevažne z východnej Európy (môžu predstierať hluchotu). Tie vás na ulici oslovia s prosbou o podpis v rámci fiktívnej charitatívnej akcie. Ak ale niečo také podpíšete, očakávajte, že vás dotyčná len tak ľahko nepustí. Pravdepodobne ste podpisom schválili odovzdanie nejakej finančnej sumy a keď máte štastie tak vás počas podpisovania samotného neokradol vedla stojaci komplic.

Z trocha iného súdka sú pouliční hráči guličiek pod pohárom (skořápky po česky), kde je vašou úlohou uhádnuť po zamiešaní, pod ktorým kelímkom sa nachádza biela loptička. Prípadne sa môže jednať o iný kúzelnícky trik. Finta spočíva hneď v dvoch veciach, ktorých znalosť vám môže zachrániť vaše peniaze a cennosti. V prvom rade všetci ľudia okolo „kúzelníka“ sú jeho spojenci a ktokoľvek okrem vás vsadí do hry peniaze, nie je obyčajný turista. Sú to hlavne tí, ktorých budete počut kričať a tlieskať. To normalni turisti nerobia.

Ak sa budete pohybovat pri Sacré – Coeur, je nemožné nenaraziť na tzv. bavlnkárov. Opäť černosi, ktorí väčšinou ženy chytia nečakane za ruku a navlečú im na ňu šikovne farebný šnúrkový náramok. Ak sa tak už stalo, najjednoduchší spôsob je zaplatit sumu, ktorú predavač vypýta. Dať ho dole v tom momente nie je jednoduché a keď sa mu tento trik už podaril, pravdepodobne sa vedľa objavia nejaké ďalšie počernejšie individuá. Ich pohľady na to, že nemáte záujem zaplatiť za niečo, čo je už nenávratne vaše, vás ihneď presvedčia 😉 … V horšom prípade, vás táto organizovaná mafia okradne bud už počas viazania náramku alebo počas toho, ako zjednávate cenu (mimochodom dosť odvážna vec v tomto prípade). Ideálne je ignorovať, prípadne rázne odmietnuť šnúrku ešte v momente, keď sa k vám predavač blíži.

Posledný tip sa týka balenej vody v pollitrových flašiach, ktorú takisto predávajú na ulici čierni. Z ázijských krajín sme zvyknutí, že práve toto sú naši záchrancovia v horúcich letných dní. Tu to ale neplatí, a vo väčšine prípadov vám za 1euro predajú čistú vodu z kohútika. Flaša teda nie je originálne zabalená. Voda v Paríži síce pitná je (nič by sa vám stať nemalo, ale jeden nikdy nevie), ale v supermarketoch vedľa sa ich cena pohybuje niekolkonásobne nižsie. My sme týchto predavačov stretli pri každej väčšej pamiatke.

Bonjour Paris

Comments

comments

Top