You are here
Home > Cestovanie > Liptov 2016

Liptov 2016

Druhý spoločný tohtoročný výlet s našimi ukrajinskými kamarátmi Ivanom a Natalkou sme podnikli na slovenský Liptov. Prvý pokus využiť zlavomatovú akciu hotela Europa v centre Liptovského Mikuláša sme uskutočnili ešte v auguste. Nakoľko nám ale cestou zlyhal chladič v Zuzkinom aute, z víkendového pobytu nič nebolo a skončili sme iba v kolibe pri Donovaloch.
Tentokrát sme sa ale poistili, zobrali osvedčený otcov Chevrolet a vyrazili z Nitry Liptovu naproti.

Počasie nám bohužial vôbec nevyšlo a velkú časť výletu nám pršalo. Naše prvé kroky smerovali do Demenovskej doliny, konkrétne do Demenovskej jaskyne Slobody.
Vyše kilometra dlhá, riekou Demenovkou pretínaná jaskyňa nám doslova vyrazila dych. Bola jedným slovom nádherná. Hodinu trvajúca prehliadka podzemia, s takmer 1000 schodmi a výškovým prevýšením 200 metrov, nás ponorila do sveta ticha, kvapľov z vápenca a vápencových vodopádov. Táto jaskyňa celoročne ponúka svojim návštevníkom rovných 7 stupňov Celzia. Bez ohľadu na to, či je vonku snehová kalamita alebo letná idylka. Vstup do tejto jaskyne jednoznačne odporúčame, napriek tomu, že my vysokí ľudia máme s jej absolvovaním miestami problém. Niektoré časti tohoto objektu totiž majú strop menší ako 150cm. Napríklad Chodbu utrpenia sekali ručne pred pár rokmi dvaja jaskyniari, pretože použitie ťažkej techniky a dynamitu by mohlo jaskyňu natrvalo poškodiť. Zaujímavosťou jaskyne sú Infarktové schody (prevýšenie niekoľko desiatok metrov), Smaragdové jazierko a Vapencový vodopad (dlhý cca 70 metrov).

Hodnotenie: 9/10
+ relatívne dlhá a pekná prehliadka jaskyne
+ pekná krasová výzdoba
– hrozne veľa ľudí
– drahé parkovné a vstupné

unadjustednonraw_thumb_5c

unadjustednonraw_thumb_71

Mesto Liptovský Mikuláš nás veľmi nenadchlo, ani svojou kuchyňou vo vybraných reštauráciach, ani centrom ako takým. Určite svoje urobil aj dážď, takže sem sa možno na samostatnú expedíciu vyberieme niekedy inokedy.

dsc_0586

dsc_0592

Druhý deň nám naštastie slniečko už vykuklo spoza oblakov a my sme sa tak mohli vybrať objavovať krásy Liptovského regiónu ďalej.

ZOO Kontakt je zoologická záhrada na okraji Liptovského Mikuláša, ktorá je iná ako ostatné, ktoré poznáte. Rozprestiera sa iba na pár desiatok metrov štvorcových a tvorí ho prakticky iba jedna ulička a veľký ranč. I tak ale ponúka niečo, čo nenájdete široko-ďaleko – možnosť chytiť a pomaznať sa so zvieratami. Konkrétne s medveďom Kubom, levíčaťom Kiarou, a ďalšími zaujímavými tvormi. Lamy, poníky, kozy, ovce, barany, ale aj austrálske klokany, niekoľkokilová korytnačka, puma, tiger, opice, leguány, 10cm šváby, či rôzne farebné papagáje. To a mnoho iného môžete vidieť a na vlastnej koži pocítiť v tejto interaktívnej ZOO. Niektoré zvieratá odtiaľto účinkovali aj v JOJkárskom seriály ZOO.

Hodnotenie: 9/10
+ možnosť priblížiť sa k zvieratám a dotýkať sa ich
+ exotické zvieratá, ktoré bežne v našich ZOO nie sú
– niektoré zvierata neboli dostupné pre verejnosť

dsc_0594
Levíča Kiara, ZOO Kontakt, Lipt. Mikuláš, SR (2016)

dsc_0601

dsc_0603

dsc_0615
Medveď Kubo, ZOO Kontakt, Lipt. Mikuláš, SR (2016)

dsc_0621

dsc_0629

dsc_0630

dsc_0670

dsc_0671

dsc_0679

dsc_0681

dsc_0685

Neďaleko môžete vzhliadnuť Heliport. Ano, je možné absovovať let helikoptérou a pristávať na tomto heliporte. Ten je ale tvorený základmi domu. Ako je to možné? Ide o unikátny projekt, domu postaveného naopak, teda strechou dole. A k tomu ešte pootočený, akoby spadnutý mierne na stranu. Je možné dokonca vstúpiť a nechať sa oblbnuť kompletným interiérom v dome, naaranžovaným hore nohami. To a mierny spád podláh dodáva pocitom, ktoré okamžite po vstupe nadobudnete, tú správnu atmosféru. Síce ide iba o drevodom a zariadenie nie je úplne dotiahnuté do dokonalosti, aj tak sa vám ale v dome bude točiť hlava. Ľudský mozog dokáže len ťažko spracovať krivú podlahu, teda vlastne strop, po ktorom chodíte. Záchod, umývadlo, detská postielka s hračkami, motorka na dvore, či auto zaparkované vedľa nej. Všetko je tu naopak.

Hodnotenie: 5/10
+ pocity pripomínajúce stav opilosti
– slabé vybavenie interiéru
– pomer cena/zážitok je neadekvátna

dsc_0779

dsc_0783

dsc_0785

dsc_0794

dsc_0806

Liptov je známy hlavne Liptovskou Marou, vodnou priehradou s množstvami príležitostí k športom počas sezóny a svojimi drevenicami. Tých je tu naozaj veľa.

dsc_0756

dsc_0758

dsc_0761

dsc_0765

unadjustednonraw_thumb_be

Pri Tatralandii, veľkom termálnom kúpalisku, nájdete aj simulátor voľného pádu – Hurican Factory, jediný svojho druhu na Slovensku. Ide o vnútornú aktivitu, ktoré vás, dokonca aj len ako diváka, vtiahne okamžite na svoju stranu. Iba si tak lietat v priestore – kto by to nechcel. Snáď niekedy vyskúšame aj my.

Hodnotenie: 8/10
+ skvelý adrenalínový zážitok
– cena je dosť vysoká za ten čas, čo lietate (1:30min)

unadjustednonraw_thumb_ba

Múzeum, ktoré sme rozhodne chceli navštíviť, bolo Múzeum liptovskej dediny rozprestierajúce sa v malebnej dedinke Pribyline, ktoré dokumentuje ľudovú architektúru Liptákov. Chceli sme aj takto ukázať našim ukrajinským kamarátom kúsok zo slovenskej histórie. Tento skanzen nás všetkých očaril. Je tvorený najmä originálnymi stavbami (resp. ich časťami), ktoré boli rozobrané  a prenesené práve sem, do Západných Tatier, čo robí túto dedinku výnimočnou. Najvzácnejší je kaštieľ z Parížoviec, zemianska kúria, ľudová škola z Valaskej Dubovej a kostol Panny Márie z Liptovskej Mary, ktorého pôvodné múry stoja na dne priehrady. Atmosféru dopĺňajú voľne sa pasúce ovečky a ďalšie hospodárske zvieratá. V rámci prijateľného vstupného je možné sa zúčastniť aj prehliadky s výkladom, ktoré začínajú každú hodinu.

Hodnotenie: 10/10
+ nadherná upravená čistá dedinka
+ super nízka cena, vrátane komentovanej prehliadky so sprievodcom

dsc_0833

dsc_0844

dsc_0852

dsc_0854

dsc_0869

dsc_0888

dsc_0891

dsc_0892

dsc_0895

Posledná naša zastávka smerovala do Salaša Krajinka, ktorý sa nachádza pri výjazde z Ružomberka na Martin. Ide o veľmi známu gastronomickú lokalitu, kde okrem iného mimoriadne dobre varia (prevažne slovenské jedla z výrobkov z vlastného chovu). Nájdete tu aj dve dreveničky – pekáreň a syráreň, kde si môže aj široká verejnosť kúpiť výrobky priamo „zo zdroja“ 🙂 Návštevu takisto vrelo odporúčame.

Hodnotenie: 9/10
+ vyborné jedlo
+ prijemné prostredie
+ predaj syrových a pekárenských výrobkov
– veľa ľudí

Toľko z nášho tohtoročného slovenského výletu po Liptove, sledujte naše ďalšie cesty a zážitky na blogu alebo Facebookovej stranke Chocolatte 🙂


dsc_0732

dsc_0747

dsc_0777

unadjustednonraw_thumb_a2

unadjustednonraw_thumb_99

Meeeeeeeeee

Zuzka & Roman.

Comments

comments

Top