You are here
Home > Cestovanie > Jesenná Praha 2016

Jesenná Praha 2016

Ahojte cestovatelia!

Do Prahy, mesta ležiacom na brehoch rieky Vltavy, sme sa rozhodli pred pár dňami vycestovať autom. Išli sme dokopy štyria – my dvaja, Zuzkina sestra Terezka a jej kamarátka Izabela. Vyskúšali sme si cestu vrchom na Trenčín, aj spodom cez Bratislavu. Odporúčame druhú v poradí, dialnice sú predsalen rýchlejšie. D1ka z Brna do Prahy je stále nedokončená, ale už aspoň celú cestu neskáčete ako na zubačke, ako tomu bolo kedysi.

Jedlo

Praha je prekrásne historické mesto. Určite pri jej návšteve vyskúšajte nejaké tie tradičné pražské „hospůdky“ alebo pivničky. My sme natrafili iba na naozaj chutné jedlá, typicky české. Po celom meste nájdete roztrúsenú sieť reštaurácii Potrefená Husa, každá s mierne upraveným lokálnym menu. Pri jej návšteve určite neodídete hladní, varia skvelo.

img_1314
U Potrefené husy, Praha, ČR (2016)

Vyskúšali sme aj guláš priamo pod Karlovým mostom, v Malostranskej pivnici (u Švejka). Tu si dávajte pozor na to, čo mimo hlavného chodu skonzumujete. Každý praclík niečo stoji 😉 My sme tu platili EURami, s kurzom nás takisto oklamali, nakoľko v jedálnom lísku bol uvedený iný (lepší) ako ten, ktorý nám nakoniec zarátal. Oznámil nám iba to, že dneska je kurz proste iný.

Zaujímave je, ako sa tradičný slovenský trdelník stal symbolom Prahy. Pod Karlovým mostom podávajú trdelník (alebo “trdlo” ako ho zvyknú Česi označovať) naozaj na každom kroku. My sme neboli výnimkou a taktiež sme jeden okúsili – bol chutný, ale na náš originál jednoducho nemá 🙂

Trdelník s jahodami a šlahačkou
Trdelník s jahodami a šlahačkou

Ubytovanie

Zvolili sme hotel Relax InnUbytovanie nepatrilo medzi najlepšie, aké sme kedy skúsili, napriek tomu, že hotel sľuboval 4 hviezdičky. Keďže raňajkami si u nas fakt šplhli a zastávka MHD bola v tesnej blízkosti, nakoniec to hodnotíme ako lepší priemer.

Doprava v Prahe

Síce sme prišli autom, nechali sme ho ale celý čas zaparkované pri hoteli. Z predošlých skúseností sme zvolili prepravovať sa v rámci mesta MHD – metrom, električkami (tramky), a autobusmi. Obzvlášť v Prahe je situácia s parkovaním v centre dosť obmedzená. Mesto je rozdelené do niekoľkých farebných parkovacích zón. Ako obyvateľ mesta máte na niektorých z nich právo stáť neobmedzene, ako návštevník buď vôbec, alebo len nejaký čas po zaplatení poplatku. Dopredu sme si toto moc nenaštudovali, takže sme presne nevedeli ako to celé funguje. Bližsie informácie môžete prípadne nájsť TU.

Metro v Prahe je staré ale zato jednoduché. Pozostáva iba z 3 liniek a 3 prestupných staníc. Aj keď stále budujú nové a nové zastávky, človek si na väčšine z nich pripadá, akoby sa vrátil v čase do obdobia komunizmu. Mínusom bol pre nás fakt, že sa za lístky v automatoch nedalo zaplatiť kartou. V meste plnom turistov by to už mala byť samozrejmosť. Platenie kartou bolo ale problémom vo viacerých podnikoch. Preto všetkým odporúčame pripraviť si dostatok hotovosti (a hlavne drobáky na “jízdenky”).

Metro stanica Palmovka, Praha, ČR (2016)
Metro stanica Palmovka, Praha, ČR (2016)

Pamiatky

Je o nás známe, že sa vždy pri cestovaní snažíme využiť čas úplne naplno a vidieť z daného mesta maximum – napriek rannému vstávaniu, boľavým nohám – v hoteli sa veľmi neohrejeme 🙂 A tak tomu bolo aj teraz. Snažili sme sa vidieť tie najznámejšie, ale aj tie menej známe miesta. Preto nám neunikla návšteva Pražského hradu, Karlovho mostu a celého centra vrátane Národného divadla, Staromestského námestia a Orloja, Vyšehradu, Žižkovskej veže, Múru Johna Lennona, Tancujúceho domu a ďalších.

img_1313
Tančící dům, Praha, ČR (2016)

Okrem pamiatok sme sa tentokrát zúčastnili aj netradičnej výstavy. Zuzka sa pre svoj strach z tmy trochu obávala (trochu dosť), ale nakoniec tá trocha strachu stála za to. Ide o Neviditeľnú výstavu, ktorá sa koná na niekoľkých miestach v Európe. Predstavte si, že sa ocitnete v absolútnej tme a iba pomocou svojich zmyslov sa snažíte orientovať a vnímať veci, ktoré sú bežnou súčasťou vášho života. Výnimočné na nej je aj to, že Vás výstavou sprevádzajú slepí alebo čiastočne nevidomí ľudia. Jej cieľom je najmä prispieť k väčšej empatii k nevidiacim ľuďom. Každému odporúčame si tento pocit vyskúšať. Okrem iného sa v Prahe konajú aj Neviditeľné večere, Neviditeľné masáže a ochutnávky vín.

img_1436

Dominantu Prahy – Pražský hrad, sme si obzreli vo večerných hodinách po tme. Boli sme veľmi prekvapení najskôr z toho, že jeho okolie strážili vojaci so samopalmi, a potom z toho, že turistov tam bolo iba zopár (možno kvôli vojakom :D). Preto sme sa vyhli tlačenici a v pokoji sme si nádvorie prešli. Nevynechali sme ani Zlatú uličku, ktorá je známa malými domčekmi, v ktorým žili čeľadníci, strelci či zlatníci (podľa nich dostala ulička svoj názov). Ide o poslednú zachovanú pôvodnú zástavbu. V dome č. 22 býval aj spisovateľ Franz Kafka.

Pražský hrad, katedrála sv. Petra a Pavla, Praha, ČR (2016)
Pražský hrad, Praha, ČR (2016)
Zlatá ulička pri Pražskom hrade, Praha, ČR (2016)
Zlatá ulička pri Pražskom hrade, Praha, ČR (2016)
Dom F. Kafku, Zlatá ulička, Praha, ČR (2016)
Dom F. Kafku, Zlatá ulička, Praha, ČR (2016)

Cez Karlov most sa skrz útulné uličky plné obchodov môžete dostať až k Staromestskému námestiu, kde sa na veži Staromestskej radnice nachádza známy Orloj. Jeho časť – mechanický hodinový stroj a astronomický číselník – pochádza až z roku 1410. Vraj je na ňom možno vyčítať rôzne časy, astronomický cyklus, polohu Slnka a Mesiaca, aktuálny deň, mesiac a sviatky kresťanského kalendára. My sme tak, ako väčšina turistov, videli iba pohybujúcich sa apoštolov a smrťku. Tu si treba dávať bacha na vreckárov – majú v obľube okrádať hore hľadiacich turistov.

dsc_0305
Staromestské námestie s Orlojom, Praha, ČR (2016)
img_1334
Pražský orloj, Praha, ČR (2016)
dsc_0316
Výhľad z Karlovho mostu na Vltavu a Pražský hrad, Praha, ČR (2016)
dsc_0326
Soška sv. Jana Nepomuckého na Karlovom moste, Praha, ČR (2016)
dsc_0333
Výhľad na Karlov most z Malostranskej Mosteckej veže, Praha, ČR (2016)
dsc_0336
Výhľad na Karlov most a celú Prahu z Malostranskej Mosteckej veže, Praha, ČR (2016)

Lennonov múr je stena Maltézskej záhrady neďaleko Karlového mostu. Na tomto múre sa od 70. rokov objavovali rôzne básne a odkazy a bol nazývaný aj „Zeď nářků“. Po smrti Johna Lennona niekto namaľoval na stenu jeho symbolický hrob. K nemu nosili ľudia kvety a sviečky, postupne stenu dopĺňali texty jeho piesní a jeho podobizne a podľa toho si zachovala aj svoj názov. Stenu mnohokrát premaľovali – vždy sa však v krátkom čase premení na takúto farebnú stenu plnú odkazov a kresieb.

img_1419

dsc_0359

Naša posledná zastávka pred odchodom z Prahy bol Vyšehrad a sme naozaj radi, že sme jeho návštevu stihli. Je to veľmi pekné miesto, ktoré vzniklo ako kniežatské opevnenie už v 10. storočí. Toto miesto má naozaj bohatú históriu. V súčasnosti je známy najmä kostol sv. Petra a Pavla a národný cintorín, ktorý slúži na pochovávanie ostatkov najvýznamnejších českých osobnosti z kultúrneho a spoločenského života – napríklad B. Němcovej, M. Horákovej, B. Smetany a ďalších. Z tohto miesta je aj krásny výhľad na Prahu.

Pohľad na Prahu z Vyšehradu, Praha, ČR (2016)
Pohľad na Prahu z Vyšehradu, Praha, ČR (2016)
Spoločná z Vyšehradu, Praha, ČR (2016)
Spoločná z Vyšehradu, Praha, ČR (2016)
Pohľad na Prahu z Vyšehradu, Praha, ČR (2016)
Pohľad na Prahu z Vyšehradu, Praha, ČR (2016)
Chrám sv. Petra a Pavla, Vyšehrad, Praha, ČR (2016)
Chrám sv. Petra a Pavla, Vyšehrad, Praha, ČR (2016)
Vyšehradský cintorín - hudobný skladatel Bedřich Smetana, Praha, ČR (2016)
Vyšehradský cintorín – hudobný skladatel Bedřich Smetana, Praha, ČR (2016)
Vyšehrad, Praha, ČR (2016)
Vyšehrad, Praha, ČR (2016)
Vyšehradský cintorín - spisovateľka Božena Němcová, Praha, ČR (2016)
Vyšehradský cintorín – spisovateľka Božena Němcová, Praha, ČR (2016)
V tomto dome žila B. Němcová a dokončila tu aj dielo Babička, Praha, ČR (2016)
V tomto dome žila B. Němcová a dokončila tu aj dielo Babička, Praha, ČR (2016)

Najvyššou Pražskou stavbou je 216 metrov vysoká Žižkovská televízna veža. Patrí dokonca do medzinárodnej asociácie World Federation of Great Towers. Skladá sa z troch oceľových tubusov a jej technické riešenie prinieslo niekoľko noviniek a patentov. Turistov láka najmä kvôli svojmu jedinečnému výhľadu. Zaujímavosťou je aj to, že sa na nej nachádza bar, reštaurácia a dokonca aj apartmán.V roku 2000 bolo na vežu umiestnené umelecké dielo s názvom “miminka” – ide o batoľatá lezúce po veži. My sme sa až na vežu nedostali – iba pod ňu 🙂

img_1467
Žižkovská televízna veža, Praha, ČR (2016)

Neďaleko Žižkovskej veže sme na Námestí Jiřího z Poděbrad objavili naozaj krásnu stavbu. Ide o Kostol Najsvätejšieho Pána Srdca. Je to moderná stavba, ktorá na naše prekvapenie bola postavená už v tridsiatych rokoch. Stavba má evokovať Noemovu archu a na nás pôsobila veľmi zaujímavo a jedinečne.

img_1461
Kostol Najsvätejšieho Pána Srdca, Praha, ČR (2016)
img_1458
Kostol Najsvätejšieho Pána Srdca – vnútri, Praha, ČR (2016)

Na svahu Petřínu je umiestnený Pamätník obetiam komunizmu. Tvorený je mohutnými schodmi, na ktorých sú umiestnené nápisy o počtoch osôb, ktoré boli počas komunizmu odsúdené, popravené, zomrelé vo väzniciach a tie, ktoré emigrovali. Na schodoch stojí postava muža, ktorá je čím ďalej, tým viac zničená/zmrzačená a má znázorňovať utrpenie človeka v tomto období.

dsc_0373
Pamätník obetiam komunizmu, Praha, ČR (2016)
dsc_0279
Kaviareň Slávia – známa kaviareň, ktorú navštívilo mnoho známych osobností. Otvorená bola v r. 1884.
dsc_0311
Apple Museum – najväčšia súkromná zbierka Apple produktov na svete, Praha, ČR (2016)
dsc_0364
Most lásky je aj v Prahe plný zámkov zaľúbených. Stále čakáme na ten náš prvy 🙂
dsc_0368
Jedna z mnohých podivných pražských sôch – Pissing men (Čúrajúci muži)
Václavské námestie, Socha sv. Václava v pozadí, Praha, ČR (2016)
Václavské námestie, Socha sv. Václava v pozadí, Praha, ČR (2016)
Hlavní nádraží - pamätník zachraňujúcich deti vlakovými transportami počas 2. svet. vojny
Hlavní nádraží – pamätník zachraňujúcich deti vlakovými transportami počas 2. svet. vojny
Hlavní nádraží - historická budova, Praha, ČR (2016)
Hlavní nádraží – historická budova, Praha, ČR (2016)
Hlavní nádraží - nová budova, Praha, ČR (2016)
Hlavní nádraží – nová budova, Praha, ČR (2016)
Bezmenná ulička vedúca z ulice U Lužického semináře na záhradku reštaurácie Čertovka je tak úzka, že o jej prevádzku sa tu stará semafór. Jedná sa o poslednú požiarnu uličku na Malej Strane v Prahe.
Bezmenná ulička vedúca z ulice U Lužického semináře na záhradku reštaurácie Čertovka je tak úzka, že o jej prevádzku sa tu stará semafór. Jedná sa o poslednú požiarnu uličku na Malej Strane v Prahe.
Labute na brehu Vltavy, Praha, ČR (2016)
Labute na brehu Vltavy, Praha, ČR (2016)
OC Nový Smíchov na Andeli, Praha, ČR (2016)
OC Nový Smíchov na Andeli, Praha, ČR (2016)

dsc_0436

Tešíme sa na vás pri ďalšom článku. Zuzka & Roman 🙂

Comments

comments

Top