You are here
Home > Cestovanie > Copenhagen & Malmö 2016

Copenhagen & Malmö 2016

Ahojte priatelia, hlásime sa vám opäť z mimoriadne čítaného fotoblogu o cestovaní, tentokrát z hlavného mesta Dánskeho kráľovstva – Kodane (Copenhagen). Je to Zuzkina prvá a moja v poradí druhá škandinávska výprava, po Erasme v Nórsku spred 4 rokov. Ako sme sa mali a čo sme všetko zažili? Čítajte a nasávajte plnými dúškami.

Akvárium The Blue Planet

V prvé ráno nášho pobytu v Kodani pršalo, a tak sme sa rozhodli navštíviť akvárium The Blue Planet (Den Blå Planet), ktoré leží na brehu mora. Toto akvárium je zaujímavé aj jeho architektúrou, ktorá má pripomínať obrovský vodný vír. Z jeho terasy sa dostanete aj priamo k moru a posedieť si môžete aj na pohyblivom móle. Nás zaujal najmä podvodný tunel s obrovským akváriom so žralokmi, rajami a inými príšerkami a jedna časť akvária, ktorá pripomína prales. Ide o tropickú miestnosť s množstvom rastlín, paliem, poletujúcimi motýlmi, vtákmi a samozrejme nechýbali ani jazierka s rybami a korytnačkami.

dsc_0136
The Planet Blue Aquarium, Copenhagen, Denmark (2016)

dsc_0149

dsc_0168

dsc_0151

dsc_0193

dsc_0196

dsc_0222

Doprava

Málo áut, no i tak plné ulice dopravných prostriedkov. Narozdiel od ázijských krajín tu až tak nedominujú skútre a motorky, ale najmä bicykle. Cyklisti tu majú vybudovanú kompletnú infraštruktúru, dokonca miestami aj vlastné minisemafóry. Samotné metro je stavané tak, že sa v ňom nachádza viac voľného miesta, práve pre prenos bicyklov. V meste funguje aj bike sharing, bicykel si môžete požičať a vrátiť na viac ako 100 staniciach v meste a na jeho okraji.

dsc_0342

Pozemná mestská doprava je tvorená hlavne vlakmi a autobusmi, ktoré nemajú v špičke pevne stanovený čas odjazdu, iba rozsah (napr. 3-5 minút). Mesto je rozdelené na niekoľko zón. Celodenný lístok zoženiete za rovných 80DKK (€1 = 7,44 DKK). Bezproblémová je aj cesta z letiska, 20 minút trvá cesta do centra mesta.

Metro v Kodani funguje od roku 2002, môžeme ho teda prehlásiť za naozaj mladé a nové. Zaujímavosťou je, že je plne automatizovane riadené, bez ľudského zásahu. Vodiča tam teda nehľadajte. V súpravách sa ale vo veľkom výskyte nachádzajú revizori, ktorí sú ochotní pomôcť v prípade problémov. Metro tvoria zatial iba dve linky, žltá a zelená, a z celkových 22 staníc obsluhujú obe linky 9 tých istých. Do roku 2019 by sa mali vybudovať ďalšie 2 linky. Sami sme mali možnosť vidieť, že niektoré časti mesta sú rozkopané, zrejme už budujú tunely.

copenhagen-metro-map
Copenhagen Metro Map (source: https://changehere.files.wordpress.com)

Linky sa vetvia až za stanicou Christiania, ktorá leží v oblasti Kodane, neslávne známej ako drogové doupě. Sami sme sa o tom mohli presvedčiť, keď sme prechádzali okolo. Christiania bojovala prednedávnom o to aby bola uznaná za samostatný štát v štáte, aby bola odčlenená mimo Európskej únie. Našťastie sa jej to úplne nepodarilo. Platia tu ale mierne upravené zákony a polícia je na miestnych veľmi tolerantná. Pred vstupom do tejto oblasti stojí obrovský drevený monument, myslená brána deliaca Christianiu od EÚ.

dsc_0247
Christiania, vstupná brána, Copenhagen, Denmark (2016)

Len pár minút nám so Zuzkou stačilo k tomu, aby sme nasali tamojšiu atmosféru. A to doslova. Všade to zaváňa tabakom, marihuanou a hašišom. Predáva sa tu voľne v podobe koláčov, jointov ale aj ako rastlina samotná. Predavači na prvý pohľad pripomínajú motorkárov, majú zahalené tváre šatkami, prípadne z predajných stánkov vidno naprieč hustej sietovine iba ich ruky. Obchod musí zostať naoko tajný. Nesmie sa tu ani fotiť. Preto vám samozrejme s radosťou ponúkam pár fotiek, kedže rebeli sa v nás nezaprú.

Christiania má vlastnú menu (dá sa ale platiť aj dánskou korunou), a niekoľko vlastných zákonov. To, že tu platí zákaz vstupu autám, je len jednym z nich. Takisto tu nenájdete ani žiadne tvrdšie drogy. Snažia sa byť sebestační, hlavným zdrojom príjmu sú turisti, a predaj tovaru (drogy a rôzne remeselné výrobky).

dsc_0235

dsc_0238

dsc_0243

Ubytovanie

Letenky aj nocľah sme si vybavoval v dostatočnom predstihu, ešte niekedy v máji tohto roka. AirBnB sa postaralo o príjemné, aj keď troška stiesnené ubytovanie u pani domácej. Ida, naša hostiteľka, bola milá pani, chovateľka mačiek, ktoré nám nechcene „spríjemňovali“ pobyt. Výhodou ale bola lokalita domu, na ceste medzi centrom mesta a letiskom. Oboma smermi to bolo asi 20 minút.

dsc_0460
Dom, v ktorom sme okupovali izbu, Copenhagen, Denmark (2016)

Zaujímavosťou Kodane je aj 16 kilometrový most Oresund Bridge, ktorý ju spája so Švédskym mestom Malmö. Ide o najdlhší most na svete, ktorý spája dva rôzne štáty a najdlhší most, ktorý sa dá prejsť vlakom aj autom. Tento most je teda dvojpodlažný a železnica vedie popod diaľnicu.

dsc_0548
Oresund Bridge, Copenhagen (Denmark) – Malmö (Sweden), 2016

My sme sa do Švédska vybrali vlakom – vlaky jazdia naozaj často, cena sa pohybuje okolo 30Eur za spiatočnú cestu na osobu. Cesta trvala približne 25 minút ale musíme povedať, že švédske Malmö nás ako mesto veľmi nezaujalo. Náš dojem bol zrejme ovplyvnený nie veľmi príjemným počasím a tým, že Zuzka celý deň krívala s boľavou nohou ☹ Napriek tomu, že ide o tretie najľudnatejšie mesto vo Švédsku, bolo veľmi pokojné, miestami až doslova nudné. Najvýraznejšou stavbou je mrakodrap Turning Torso, ktorý je vysoký 190 mestrov a je najvyššou stavbou v Škandinávii. Nás zaujal veterný mlyn neďaleko pevnosti Malmöhus a taktiež výborná jedáleň v samotnej pevnosti, kde sa dalo ochutnať výborné jedlo za prijatelnú cenu (konečne 😀 ). Pri návšteve Malmö netreba zabúdať na to, že Švédi majú vlastnú menu. Výhodou, však, je, že úplne všade sa dá platiť kartou. Na prechod do Švédska vám stačí, ako občanovi EÚ, iba občiansky preukaz.

dsc_0347
Apoteket Lejonet, Malmö, Sweden (2016)

dsc_0350

dsc_0413
Turning Torso, Malmö, Sweden (2016)

dsc_0415

img_0111

dsc_0389

dsc_0376

Azda najznámejšou časťou Kodane je lem bývalého prístavu Nyhavn. Táto nezameniteľná ulica tvorená farebnými domčekmi postavených hneď vedľa seba je veľmi rušná a plná turistov, reštaurácii a kaviarní. Je pre ňu typický spisovateľ Hans Christian Andersen, ktorý tu prežil a tvoril veľkú časť života. Preto sa tu nachádzajú aj obchodíky s predmetmi pripomínajúcimi jeho nezabudnuteľné rozprávky.

aaa
Nyhavn, Copenhagen, Denmark (2016)

Krátkou cestou sa cez most popri budove Opery dostaneme do známeho kodanského Street Food Marketu, ktorý sa otvára každý deň na poludnie a navštívi ho denne množstvo ľudí.  Ani my sme neboli výnimkou. Market sa nachádza vo veľkom leteckom hangári, kde si môžete vybrať jedlo z množstva stánkov – od klasických burgerov a hotdogov, cez morské špeciality, mexické a ázijské jedlo, po palacinky, koláče… a nezabúdame ani na niekoľko druhov piva a limonád. My sme neodolali burgerom s pivom ☺ a boli naozaj výborné. Okrem toho ceny sú tu nižšie ako v meste a človek sa tu dokáže najesť už od 100 DKK (15 EUR).

dsc_0492

dsc_0496

Popri brehu kanála sa dlhšou prechádzkou okolo Frederiks Kirke a jeho záhrad dostanete až k povestnej Little Mermaid. Ide o symbol tohto mesta – socha morskej panny sediacej na kameni, ktorá bola taktiež inšpirovaná Andersenovou rozprávkou o Malej morskej víle a má vítať prichádzajúcich námorníkov. Socha je síce malá a nenápadná, ale určite je nemožné ju prehliadnuť, pretože je okolo nej kopa turistov snažiacich sa odfotiť čo najbližsie pri nej ☺.

dsc_0330
Little Mermaid, Copenhagen, Denmark (2016)

dsc_0339

Prekvapivé pre nás bolo to, že sme nikde nevideli žiaden obchod so suvenírmi. Sme zvyknutí, že v mestách sa vždy nachádza množstvo obchodov tohto typu, no my sme za prvé tri dni nenašli žiadny. Nakoniec sme ich ale vypátrali – nachádzajú sa iba v centre na jednej – dvoch uliciach a tak sme mohli nakúpiť darčeky pre našich blízkych (čo je Zuzkina veľká záľuba). Okrem toho sme zakúpili aj niekoľko škatuliek lega – v LEGO obchode sa tomu jednoducho nedalo odolať ☺. Suveníry sú však dosť drahé, takže je potrebné si pripraviť o niečo viac peňazí ako v iných mestách. A to nielen na suveníry. Život v Dánsku je celkovo na inej úrovni (priemerný plat sa pohybuje okolo 30.000 DKK). Preto aj potraviny, jedlo v reštauráciách, cestovné a vstupné na atrakcie sú nákladnejšie ako by sme si predstavovali ☺.

dsc_0472

V centre mesta sa nachádza jeden z najstarších zábavných parkov Tivoli. Otvorený bol už v roku 1843, čo z neho robí starčeka medzi zábavnými parkami. Zaujímavosťou je drevená horská dráha, ktorá slúži návštevníkom už viac ako sto rokov. My sme sa pre nedostatok času do Tivoli tentokrát bohužial nedostali.  

img_0123

Ak by sme si mali vybrať najkrajšiu časť Kodane, pravdepodobne by to bola pláž Amager Strandpark, na ktorej sme si boli obzrieť most do Malmo z diaľky. Keďže už letná sezóna končila, pláž bola takmer prázdna. Niekoľko ľudí, vrátané nás, si užívalo obed na deke pri pohľade na more, jedna odvážna si dokonca skočila do mora a okúpala sa ☺ Veľmi pekné bolo drevené mólo smerujúce do mora, na ktorom boli praktické schodíky pre kupačov.

dsc_0540

img_0134

dsc_0552


dsc_0272

dsc_0297

dsc_0305
Frederik’s Church, Copenhagen, Denmark (2016)
dsc_0310
Gefion Fountain, Copenhagen, Denmark (2016)
img_0109
Davidshallstorg Square, Malmö, Sweden (2016)

dsc_0517

dsc_0512

dsc_0506

dsc_0490

dsc_0478

dsc_0477
Court House, Copenhagen, Denmark (2016)
dsc_0465
Guiness Book of Records Museum, Copenhagen, Denmerk (2016)

dsc_0462

dsc_0431
Round Tower, Copenhagen, Denmark (2016)

Kodaň minimálne raz život určite navštíviť odporúčame. Myslíme si, že 3-4 dni stačia na to, aby ste prešli mesto ako také celé a absolvovali veľkú časť atrakcii a pamiatok mesta a jeho okolia.

Nezabudnite článok zdielať a sledovať naše ďalšie cesty na Facebookovej stránke Chocolatte.

Zuzka & Roman 🙂

Comments

comments

Top