You are here
Home > Cestovanie > Články > 10 dôvodov prečo nikdy neprestať cestovať

10 dôvodov prečo nikdy neprestať cestovať

CESTOVANIE je životný štýl. Niekto cestuje, lebo musí (pracovné cesty, návštevy rodiny a príbuzných) a niekto zas cestuje dobrovoľne. Nás teraz zaujíma iba tá druhá skupina, ktorá cestovaním žije.

Všetko to začína nápadom. Nápadom niekam sa vybrať. Nasleduje plánovanie konkrétnej destinácie. To je ovplyvnené buď aktuálnym rozpočtom alebo túžbou vidieť niečo konkrétne na konkrétnom mieste. Nieje to iba o tom, že navštívite rôzne časti sveta, a že sa dozviete niečo viac o miestnej kultúre. Úplne najdôležitejšie je, že spoznáte sami seba.

Mne osobne najbližším príkladom je pracovno-cestovná trojmesačná návšteva Spojených štátov. V USA sú ľudia úplne iní ako u nás. Mentalitou, výrečnosťou, výzorom. Záleží takisto samozrejme od konkrétnej oblasti.

Aj keď som už predtým absolvoval 4 mesačný študijný pobyt v Nórsku, kde som išiel takisto úplne sám, tento bol v mnohom iný. Dačo sa vo mne postupne lámalo a tým, že som takmer každý víkend niekam v rámci Ameriky cestoval, som si uvedomil, že takýto som sa predým ešte nikdy nevidel. Bol som sám v cudzej krajine ( 7 rokov v Brne tiež nepočítam 😀 ) a videl som ako sa mi doslova otvárajú oči. Zistil som, že na svete je toľko krásnych miest a čakajú len na mňa aby som ich objavil.

Tým, že som bol odkázaný sám na seba, som zistil ako je na tom moja samostatnosť, trpezlivosť a vynaliezavosť v rôznych situáciach. Tie situácie ale neboli vždy príjemné. Aspoň navonok nie. Vnútorne som stále cítil, že ten, komu môžem najviac veriť, som predsa ja sám. Nie je sa teda čoho báť. Spoliehal som sa na svoju intuíciu aj počas mojich prvých dní v USA, keď som v podstate prišiel o vopred dohodnutú robotu z minúty na minútu. Neviem, či to z mojich slov spred roka bolo cítiť, ale ja som si ten pocit napriek tomu užíval. Vedel som, že nič horšie, ako to, že sa prinajhoršom zbalím a odídem naspäť domov, nastať nemôže.

Cestujte kým ste mladí! Iba vtedy viete využiť naplno výhodý cestovania.

1) Stretnete ľudí vo vašom veku a uvidíte ako žijú oni vo svojej krajine

Nie nemožné, ale dosť obmedzujúce, je cestovanie ak ste už kúsok starší. Pribudne každodenná práca, povinnosti týkajúce sa manželského života a v neposlednom rade prídu aj vlastné deti. S týmito vecami prichádza zodpovednosť a s ňou logicky ubúda voľného času, a teda aj času na cestovanie.

Cestujte s ľudmi, ktorých baví cestovať (s vami). Inak sa vám môže stať, že váš spoločník nebude mať záujem spoznávať nových ľudí a ochudobní tak aj vás. Ak vás baví cestovanie teraz (ideálne kým ste ešte mladí, podmienkou to však určite nie je), neprestaňte a pokračujte po celý život. Stále sa učte zo svojich ciest.

DSC_2262
Chrám ležiaceho Budhu / Reclining Buddha , Wat Pho – Bangkok (Thailand 2016)
Photo 20.09.15 1 22 25
Harpoon Hanna’s restaurant, Work & Travel Program, Maryland (USA, 2015)

2) Zisťujte svoje limity.

Choďte do všetkého naplno a využite každú príležitosť, ktorá sa vám naskytne.

Toto sa týka cestovania samotného, ako aj tých šialených vecí, ktoré na nich môžete zažiť. Kúpte si lístok na najvyššiu budovu v New Yorku, povozte sa na najväčšej húsenkovej dráhe sveta, skočte padákom z lietadla, ponorte sa do hlbín Pacifiku a choďte si vyfotiť západ Slnka v thajských horách. Aj keď len raz v živote, ale urobte to. Poznám ten pocit na vlastnej koži, keď si o mesiac na to poviete, že to za to stálo a urobili by ste to znova. Žijeme predsa len raz a na vychutnávanie si tých “klasických” vecí budeme mať ešte času dosť.

Je dosť pravepodobné, že sa vám počas cestovania stane to, že pre vás úplne samozrejmé veci (najčastejšie je to dostupná pitná voda, či toaletná misa) sú pre iné kultúry úplná rarita. Naopak to platí tiež, a zistiť ako sú iné kultúry k sebe prajné (aj keď to môže byť stále len pretvárka), je tiež zaujímavá skúsenosť. Tieto rozdiely treba brať ako fakt, a počítať s nimi ako turisti.

IMG_8379
Šnorchlovanie / Snorkeling , Koh Haa (Thailand 2016)
Photo 8.9.2015 16 14 39
Niagarské vodopády / Niagara Falls , USA 2015

3) Stanete sa komplexnejšou osobou

Každá cesta vám niečo nové prinesie. Ak poznáte film Osudový dotyk (Butterfly effect), je vám jasné, že nech sa vyberiete kamkoľvek, nikdy nezažijete to isté. Všetko je so všetkým vo svete prepojené a navzájom sa ovplyvňujeme. Čím viac ale zažívame situácie, ktoré nás môžu niečo nové naučiť, tým sme hodnotnejší (pre seba aj druhých) a komplexnejší človek. Ľudia, ktorí cestujú povedzme rok, sa môžu naučiť a nabrať viac životných skúseností ako väčšina ľudí za celý život.

4) Vytvárajte a zhmotňujte si spomienky

Používajte papierové mapy, GPS navigácie, mobily, atlasy, jednoducho všetko. Skúmajte, kde sa práve nachádzate a ideálne si to niekde aj zapisujte (aspoň do vašej hlavy ak máte dobrú pamäť). Nevedieť kde práve ste, je z dosť veľkej časti ochudobnené cestovanie.

Či už je to fotením, zapisovaním si do cestopisného denníka, tlačením fotokníh z fotiek, statusmi na Facebooku alebo písaním blogu, vytvárajte si akékoľvek spomienky na svoje absolvované cesty. Pomôže vám to kedykoľvek sa vrátiť myšlienkami späť a spomínať na prežité udalosti.

_MG_6439-1
Gjovik, Norway 2012

5) Zdokonalujte sa v jazykoch

Netvrdím, že sa nedá cestovať bez znalosti jazykov, angličtina vám ale veľa vecí uľahčí. Ak si nie ste istí svojimi znalosťami, vezmite si so sebou slovník alebo si pred cestou preopakujte základné frázy typu “Dobrý deň”, “Ďakujem”, či “Áno” a “Nie”. Úplne ideálne je nejaký čas v krajine pobudnúť a nerozprávať nijak inak, iba tamojším jazykom. Neobklopujte sa teda (keď aj, tak len minimum času) vašimi rodákmi a hovorte bez strachu čo vám napadne. Domáci vás nikdy nevysmejú. Naopak, častokrát vám dokonca poradia, v čom robíte chyby.

Tým, že som minulé leto strávil celé v kuchyni pri steakoch, medzi ľuďmi rôznych národností, univerzálnym jazykom pre nás bola angličtina. Na konci pobytu som cítil, že síce to stále nieje dokonalé, rozumiem oveľa lepšie. Najzradnejšie sú najmä frázy, ktoré v doslovnom preklade znamenajú niečo úplne iné. Tie je jednoducho potrebné dostať pod kožu ich neustálym počúvaním a používaním.

P1010914
Smolenice Castle, Slovakia 2012

6) Kúpiť alebo nechať tak?

Aká je vlastne hodnota peňazí? Hodinová masáž v Thajsku, ktorá stojí rovnako ako hotdog v Londýne. Mesačný prenájom bytu s bazénom v Bangkoku cenovo podobný vstupenke do zábavného parku v New Jersey.  O všetkom hovorím z vlastnej skúsenosti alebo zo skúseností mojich kamarátov. Na peniaze sa v tomto prípade nehľadí. Buď na tom v tomto momente máte alebo nie. Ak áno, choďte do toho. Inak si na to zarobte a choďte do toho neskôr. Každopádne nikdy neľutujte peniaze, ktoré ste minuli na zážitky. Tie jedine vám totiž nikto nikdy nevezme. A ešte sa to krásne vyníma na vašom CV 😉
Najkrajšie veci sú aj tak vždy zadarmo, všímajte si okolie a zbadáte ich aj vy. Možno ani nemusíte cestovať veľmi ďaleko.

Photo 9.8.2015 19 33 07
Kajaking, Ocean City, Maryland (USA 2015)

7) Cestujte sami alebo s partnerom

Mnoho ľudí je presvedčených, že cestovať sám je tá najlepšia skúsenosť v živote. Jedine tak spoznáte samého seba. Netvrdím, že to pravda nie je, ak ale cestujete so svojim životným partnerom, prípadne najlepším kamarátom (ideálne vždy vo dvojici, tri názory je už ťažšie skĺbiť v jeden), a vidíte sa počas roka iba večer po práci, dosť veľa nových vecí na sebe môžete spozorovať. Veci, ktoré inak prehliadame, pretože iba na cestách sme spolu neustále a za každých okolností, zlých aj tých dobrých.

8) Ochutnávajte

Chutnali ste už thajské nudle u nás v čínskej reštaurácii? V tom prípade o thajských rezancoch ani len nemôže byť reč. Ak ochutnáte tie pravé, miestne, až vtedy zistíte o čom hovorím. A takto je to so vsetkým. Čerstvé lokálne potraviny vypestované priamo v danej krajine sú o niečom úplne inom. Ochutnajte miestne špeciality, zisťujte čo domácim chutí a doprajte si v každom kúte sveta pôžitok z domáceho jedálnička.

IMG_20160508_092950
Hotdog, London (UK, 2016)

 

blogger-image-390688243
Jedlo zdarma v kostole / Free dinner at church, Maryland (USA 2015)

 

Photo 13.6.2015 15 48 57
7 Eleven Pizza, Maryland (USA 2015)

 

9) Uvidíte svet svojimi vlastnými očami, nie taký, ktorý nám prezentujú médiá

Photo 11.8.2015 15 12 45
Bezdomovec / Homeless , New York (USA 2015)

10) …

Posledný dôvod je už na vás. Ak vás deväť predošlých presvedčilo, tento dôvod možno už ani nepotrebujete. Vezmite kufor, pobalte to najdôležitejšie a vycestujte. Kdekoľvek. Zážitky na vás čakajú úplne VŠADE.


Nezabudnite dat LIKE na našu FB stránku Chocolatte a neujde vám žiadny článok z oblasti fotografie a cestovania 🙂

 

Zdroje:

http://www.wantee.sk/6-dovodov-preco-cestovat-kym-ste-mladi-a-nikdy-neprestat/
http://ivanagreslikova.com/preco-cestovat-po-svete/

Comments

comments

Top