You are here
Home > Cestovanie > Asia Trip 2017 – #3 – Thajsko

Asia Trip 2017 – #3 – Thajsko

Thajsko, Phuket

Tretiu časť koncoročného tripu po Ázii ste zakončili v Thajsku. Strávili ste tu najviac času a zároveň ste tu navštívili asi najviac lokalít. Ktorá bola prvá a čím sa zapísala do vašich hláv?

.roman ~ Áno, je to tak. Zo Singapuru sme leteli do jednej z najnavštevovanejších dovolenkových destinácii sveta – thajského Phuketu. Tri dni sme strávili v samotnom epicentre – Phuket Town, odkial sme každý deň podnikali výjazdy do okolia. Či uz to bola pláž Patong, samotné mesto alebo neďaleký Monkey Hill plný opíc voľne žijúcich na tomto kopci. Phuket ponúka krásne miesta na oddych, pláže ale aj klasicke rušné thajské uličky plné motoriek, áut a streetfoodu.

Na benzinke majú zvlášť pumpu pre motorky, Phuket Town
Jazda autobusom na Patong Beach, Putong

Jednému z vás sa vraj chcelo jedno ráno pozrieť aj na Monkey Hill – kopec kde voľne žijú opice a je možné ich cestou aj stretnúť. Podarilo sa?

.roman ~ Áno, ten odvážny som bol ja a ráno pred odchodom do ďalšej destinácie som sa vybral peši až na vrchol tohoto kopca. Cestou sa cítite najprv ako v prírodnom útulku psov – všade na ceste stretávate oddychujúcich a od tepla vyčerpaných psov (všetko rovnaké plemeno), ale nieje dôvod sa ich báť. Až vyššie, kde je už zdiaľky vidno značku zákazu trúbenia autám a motorkám, za začínajú objavovať prvé opice na okrajoch ciest. Pokiaľ im nič neponúknete, nemajú dôvod sa k vám priblížiť. Takisto sú všade miestni ľudia, ktorí sa starajú o okolie. Odporúčam opice nekŕmiť (je to aj napísané na ceduli) a vychutnať si tú symbiózu človeka s prírodou. Druhé odporúčanie je voľba výstupu hore motorkou. Ja som vyšiel na Monkey Hill peši a celá cesta hore a dole (mimochodom hore je krásny výhľad na Phuket Town) trvala asi 2 hodiny a je dosť strmo do kopca.

Vrchol Monkey Hill, Phuket

Na akej pláži ste boli a ako sa k nej dalo dostat?

.zuzka ~ Z Phuket townu, kde sme boli ubytovaní, chodia pravidelné autobusy na tie najkrajšie pláže v Phukete. My sme si vybrali Patong Beach a cesta na ňu bola perfektná. Išli sme v autobuse, ktorý bol starší ako my a celú cestu sme sa modlili, aby vyšiel ten kopec, ktorý nás delil od pobrežia 🙂 Ale autobusu sa to podarilo a my si počas cesty vychutnali výhliadkovú jazdu mestom, ale aj pozorovanie tuzemských spolucestujúcich. Samotná Patong Beach bola klasická turistická pláž s mnooožstvom obchodov, stánkov s jedlom atď. Na pláži však nebolo veľa turistov, k dispozícii boli na prenájom lehátka s dáždnikmi za pár drobných na celý deň. Ako bonus bola k tomu partia obsluhovačov, ktorí nám neustále núkali masáže, pedikúru, skvelé jedlo, nápoje a iné. Bola to síce najturistickejšia časť, ktorú sme počas celého tripu navštívili, na nás pôsobila stále zaujímavo a bol to jediný deň, ktorý sme len tak preležali na pláži.

Na Patong Beach, Phuket

A čo jedlo? Vyskúšali ste nejaké miestne špeciality hned po príchode?

.zuzka ~ Na thajské jedlo sme sa tešili ale musím povedať, že sme mali obavy z pouličného jedla… Niekedy naozaj vidíte surové ryby a mäso na slnku pokryté muchami, a na to sme fakt chuť nemali 🙂 Naše najobľúbenejšie jedlo bol Pad Thai, čo Roman jedol asi všade, kam sme prišli 🙂 Je to úžasne jedlo a aj doma v Bratislave hľadáme miesto, kde ho uvaria tak dobre… Dlho sme hľadali aj známy dezert mango sticky rice. Kupodivu je viac známy na Slovensku, ako v Thajsku 😀 Ale ochutnali sme aj ten a mnohé iné miestne jedlá. Po otrave jedlom nás však chuť na thajské jedlá prešla a tak sme posledné dni vyhľadávali čo najviac európske jedlá, avšak to až v Bangkoku…

 

Phuket Town je známy aj svojimi Night Marketmi (večernými trhmi). Išli ste sa na nejaký pozrieť?

.zuzka ~ Náhodou sme pri večernom love dobrej reštiky, našli perfetný miesty trh, ochutnali sme tam niekoľké ich špeciality za pár bathov (miestna mena), miesto bolo krásne osvetlené, boli tam aj stánky s oblečením a hrali miestni hudobníci… bol to veľmi príjemný večer 😛

 

Aké bolo ubytovanie, prípadne doprava k nemu?

.zuzka ~ Z letiska sme pôvodne plánovali ísť autobusom až k hotelu, ale nakoniec sme hľadanie autobusu vzdali a išli sme taxíkom, ktorý stál asi 16eur za cca 40km, čo sa nám zdalo ako fajn cena pre dvoch 🙂 Hotelu nemám čo vytknúť, čistý, pekný, fajn raňajky a jeho poloha bola fakt skvelá – blízko centra.

Hotel Sino, Phuket Town

Thajsko, Koh Phi Phi & Maya Bay

Koh Phi Phi, Thajsko

Maya Bay – tu sa natáčal film Pláž s Leonardom
Zuzka nevynechala ani svoje prvé šnorchlovanie v živote 🙂

 

Thajsko, Koh Yao Yao

.roman ~ Tento ostrov som vybral ako ďalšiu destináciu v poradí hlavne preto, že sa jedná o naozaj turistami málo dotknutý a preskúmaný. Nachádza sa tu len veľmi málo chatiek a ubytovacích zariadení a pustia vás sem iba ak máte niečo dopredu zajednané alebo viete kam idete. Bývali sme v malých chatkách v rodinnom podniku Esmeralda View Resort, kde sa o vás postarajú dcéra Pond s mamou a ďalším personálom, vrátane domácej kuchyne. Pripravte sa ale na trocha vyššie ceny, keďze zdroje sú tu obmedzené a jediný prístup sem je speed boatmi (rýchločlnmi) z neďalekých ostrovov.

Celý ostrov sme prešli dookola zapožičaným skútrom priamo z rezortu za pár hodín, nakoľko ostrov tvorí jedna okružná trasa (asi 20km), vrátane jedného úseku nespevnenej cesty (na ňu bacha hlavne ked je mokro, motorka to dá ale chce to silu a odvahu 😀 ).

Na ostrove sme našli mešity, potraviny, lekárne, lokálne reštaurácie (varia skvelo), ale väčšinou sa jedná takisto o rodinné podniky, kde v skoro každom vám prilejú benzín do nádrže skútra alebo uvaria dobré jedlo.

Zuzku tu v posledný deň postretla otrava jedlom a tak celý den preležala v kombinácii izba + WC (+ gekony/jašterice s ich hrozným piskotom v pravidelných intervaloch, aj u nás vnútri v izbe). Domáci si tu ale z toho nič nerobia a na „food poisoning“ vám okamžite v lekárni dajú všetko potrebné.

Domáci tu zbierajú takto kaučuk zo stromov v sezóne

 

Thajsko, Bangkok (hlavné mesto)

.roman ~ Na metropolu Thajska som sa veľmi tešil, čakal tu na nás môj dlhoročný kamarát Vilo. Ten sa tu pred pár rokmi usadil a žije si život „programátora z pláže“ (tento popis má najradšej 😀 ). Hned v prvý večer sme sa aj stretli, Zuzku a Vila zoznámili a išli otestovať lokálne jedlo. Následne sme sa presunuli na 42. poschodie obrovského mrakodrapu, kde sme zažili súkromný megavýhľad na celé mesto. Nižšie v budove sa totiž nachádza Vilov apartmán, súkromný bazén, sauna, či posilľnovňa. Vraj štandard 😉

Pochutnali sme si na sladkej zmrzline, a pobrali sa spať. Zajtra nás totiž čakal deň plný dobrodružstiev, ktorých je v Bangkoku neúrekom…

… počkať! Tu totiž končí môj popis Bangkoku ako mesta. Nič viac som z neho tento rok už nevidel a ani neuvidím. Budhu a nového kráľa si jednoducho teraz nepozriem. Ako to?!

Hned prvú noc som po opätovnej zvýšenej horúčke (40 je už fakt celkom dosť sme si povedali) zobral nohy na plecia (a Zuzku do taxika) a upaloval smer nemocnica. Ak ale odhliadnem od toho ako mi bolo, a že som takmer nemohol ani odletieť na druhý deň domov (šlo fakt o hodiny, našťastie všetko dobre dopadlo) to bolo niečo, čo si len tak niekto neskúsi na vlastnej koži.

Ak ste niekedy videli kliniku Grace, Dr. Housa alebo Pohotovosť, iste si pamatate nemocnicu plnú náhliacich sa doktorov, usmievajúcich sa sestičiek, rozhlasu z ktorého znie na ktorú sálu ma ktorý doktor ísť a pod. Tak všetko okrem toho rozhlasu som zažil aj tu! Maximálna starostlivosť, ústretovosť a informovanosť – to je niečo čo som u nás nikdy nezažil. Ak nerátam pobyt v najluxusnejšej izbe nášej celej ázijskej cesty (Zuzku nechali prespať na koženom gauči v izbe vedľa mňa), tak musím spomenúť aspon tú úžasnú polohovateľnú postel 😀 Tu teda žiadne preležaniny nehrozia.

Každopádne skúsenosť ktorá svojim spôsobom stála za to, 900 Eur za 1 noc a 3 jedlá v cene štandardnej izby (TV, kúpelňa) naštastie preplatila poisťovňa. Vďaka všetkým z nemocnice Bangkok Hospital 🙂

A čo robila zatiaľ Zuzka? Užila si Bangkok tak jak sa patrí!

.zuzka ~ Po ostrove Koh Yao Yai som sa doslova tešila na civilizáciu. Návšteva Bangkoku však nedopadla podľa našich predstáv. Otrava jedlom dostihla aj Romana, ale až v takej miere, že me museli zobrať taxík a ísť na pohotovosť. Kamarát žijúci v Bangkoku nám poradil výbornú súkromnú nemocnicu, v ktorej sme mali pocit ako v americkom filme 🙂 Naše zdravotníctvo sa na toto fakt nechytá… Romanko si teda poležal dva dni v nemocnici a ja jednu noc vedľa neho. Keďže som nechcela premárniť to, že som v Bangkoku, vybrala som sa po potuľkách sama. Či som sa nebála? Bála. Ale dopadlo to na výbornú, trafila som všade, kam som chcela a za to som na seba tak trochu aj pyšná 😀 Z Bangkoku si okrem krásnych chrámov budem navždy pamätať ten neskutočný smrad a smog, ktorý bráni v poriadnom nadýchnutí sa a v pohľade na modrú oblohu. To je vec, na ktorú by som si nevedela zvyknúť…

Pri ležiacom budhovi, Bangkok, Thajsko

 

Na záver si pozrite naše skvelé video z celého vlanajšieho tripu po Ázii 🙂 Doscestovania!

Comments

comments

Top