You are here
Home > Cestovanie > Asia Trip 2017 – #2 – Singapur

Asia Trip 2017 – #2 – Singapur

Navštíviť Singapur bol Zuzkin sen. Malo to byť moderné supermesto, v ktorom všetko funguje a najmä malo byť čisté, čo po KL bolo žiadúce :). Singapur v tomto smere splnil všetky naše očakávania.

Keď sa povie Singapur, čo vám utkvelo v pamäti tak nejak najviac?

.zuzka ~ Určite Super stromy. Supertrees si užijete najmä večer. Každý večer tu niekoľkokrát prebieha svetelná a zvuková show, ktorá bola teraz ladená na vianočnú tému. Bola tak ohromujúca, že sme si ju zopakovali trikrát :). Tu je kúsok z nej…

.roman ~ Potvrdzujem, že superstromy na mňa zanechali asi najväčší dojem tiež. Najmä po zotmení vzbudzujú rešpekt a silu prírody nad človekom. Sú rozprávkové, krásne vysvietené a určite si nájdite pár minút ľahnúť si pod ne a nasať atmosféru tohoto veľdiela.

 

Čo ďalšie dominanty tohoto štátu v meste?

.zuzka ~ Kto by nepoznal Marina Bay Sands 🙂 Luxusný hotel plný obchodov s výbornými food courtami. To najlepšie sa však rozprestiera okolo neho. Btw, už ste zažili 3D premietanie upútavky na Star Wars, priamo na fontane? 🙂

.roman ~ Hotel, ktorý spomína Zuzka, je naozaj výnimočný a známy po celom svete. Troška ľutujem, že sme sa na 1 noc neubytovali práve tam, keď už sme merali až takú diaľku, ale o to lepší dôvod prísť znova. Cena izby za noc pre 2 osoby sa pohybuje od 250€, pripatiť si ale môžete najmä za vyššie poschodia, vlastného komorníka, biliárdový stôl, či mramorom vykladanú kúpeľňu (ceny okolo 1000€ / noc). Každý ubytovaný hosť môže využiť inifnity pool – bazén na najvyššom poschodí tohoto komplexu. Väčšina ľudí je tu ubytovaných len pár dní – záujem o izby je enormne veľký. Niet sa čomu čudovať, Singapur tu máte ako na dlani.

Marina Bay Sands, Singapur

Kde ste bývali?

.zuzka ~ Ako ubytovanie sme zvolili pre nás novinku – kapsulový hotel The Pod. V inom meste by to bol asi risk, ale tento hotel bol super skúsenosť. Majú to premyslené do najmenšieho detailu.

.roman ~ Kapsula je v podstate iba postel, polička za vami, 2 zásuvky a malé úložisko na kufre pod vami. Ideálne na 1-2 noci. V noci si zatiahnete sťahovaciu roletu dole, aby vás nerušili svetlá ostatných kapsúl (v izbe ich je asi 10 – nad vami, pod vami, vedľa vás). A už sa len modliť, aby ste natrafili na tichých susedov, kedže steny sú tenšie ako papier. My sme to sťastie nemali, a doteraz spomíname na prebdenú noc kvôli dvom Nemkám vedľa, ktoré žili v domnení, že šuskaním a púštaním si Youtube videii na nízkej hlasitosti nikoho neobťažujú 😀
Inak sú kapsule naozaj čisté a v prípade, že sa ubytujete sami alebo ako pár, určite neoľutujete. Singapur patrí, paradoxne pre juhovýchodnú Áziu, k najdrahším štátom sveta. I napriek tomu sú tieto hotely cenovo dostupné aj pre našincov (25€ / osoba / noc).

Ako ste sa v meste presúvali? Ako majú riešenú dopravu a platbu za ňu?

.zuzka ~ V Singapure funguje podzemné metro a tzv. skytrainy – nadzemné vlaky. My sme využívali najmä metro a nohy 🙂 Najlepšie mesto spoznáte práve vtedy, keď si ho obídete peši. Výhodná je určite kúpa karty na metro, ktorá sa dá dobíjať. Stála okolo 12 SGD, pričom bol na nej kredit 7 SGD (1€ = 1,6 singapurského dolára SGD). Ceny lístkov boli s touto kartou lacnejšie ako keď by sme si ich kupovali jednotlivo. Bola možnosť kúpy aj klasického turistického pasu (1 alebo 3 dňového), ktorý však by sa vyplatil iba vášnivým metro jazdcom 🙂

Ak by ste mali možnosť opäť sa sem vrátiť, čo by ste naopak určite vynechali a nestálo to za nič?

.zuzka ~ Nevynechala by som nič. Centrum mesta nie je veľké a preto si myslím, že každý stihne to dôležité vidieť za jeden až dva dni. Určite odporúčam vidieť hotel Marina Bay Sands a svetelnú show za ním pri fontáne, Merliona spolu so stovkami turistov rovnako pózujúcimi – ako chytajú alebo pijú vodu, ktorá ide z jeho úst, durianové divadlá (Esplande – Theatres on the Bay) a samozrejme Superstromy a krásne záhrady okolo nich. Zaujímavá je napríklad aj časť mesta Chinatown. Už z názvu je jasné, že ide o činsku štvrť. Možno tu nakúpiť suveníry za fajn ceny. My sme sa tu okrem toho dobre najedli a navštívili sme chrám Buddha Tooth Relic Temple, ktorý bol postavený iba nedávno, v roku 2007. Vstup je bezplatný.

Marina Bay Sands – vnútri, Singapur

Buddha Tooth Relic Temple, Singapur
Chinatown, Singapur

Chinatown, Singapur
Našli sme aj takých, ktorí obľubovali horizontálne fajčenie

.roman ~ Ja moc činske štvrte nemusím v žiadnom meste. Sú špinavé, nadmerne zaľudnené, jednoducho špecifické pre ich kultúru. Kto ale obľubuje ich jedlo a náturu, určite si príde na svoje. Je to, ako už Zuzka spomenula, raj lacných suvenírov.
Socha Merliona (mytická bytosť s hlavou leva a telom ryby) je asi najväčšou atrakciou fototuristov, a niektorí tu strávili hodiny a hodiny iba pre to, aby sa im podarilo zachytiť čo najlepšiu fotku. Nám stačilo pár sekúnd a vodu sme jednému aziatovi doslova ukradli z rúk 😉

Slečna pózovala takmer polhodinu, aby presne trafila prameň do úst. Ako vidíte netrafila 😉
Ázijský Cmorík

Aký dojem na vás toto miesto zanechalo?

.zuzka ~ Moderné rozvinuté mesto s najväčšou koncentrácou obchodných domov s akou som sa stretla a zároveň aj najzelenšie veľkomesto, aké som navštívila. Nedá sa mi nespomenúť klíma – je pustená všade, kde sa dá a na plné pecky – vďačím jej za niekoľkodňovú bolesť hrdla.

.roman ~ Už od začiatku sa tento mestský štát javil ako veľmi čistý, zelený a moderný. Viacmenej to bola pravda po celý čas, v meste je dokonca zákaz predaja žuvačiek, a v prípade, že sa rozhodnete nejakú odhodiť na chodník, hrozí vám celkom mastná pokuta. To isté platí o vnášaní ovocia durian do vozňov hromadnej dopravy. Vzhľadom na jeho silný zápach (volajme to smrad) vás môžu minimálne vykázať z vlaku von.

Zákazy v metre, vrátane vnášania durianu, Singapur

Comments

comments

Top