You are here
Home > Cestovanie > Asia Trip 2017 – #1 – Kuala Lumpur

Asia Trip 2017 – #1 – Kuala Lumpur

Ahojte chocolatisti! Po dlhšej dobe tu máme opäť nádielku kvalitného čítania z našich ciest. Tentokrát sme sa vybrali na východ do Ázie.

Leto prešlo ako voda a my dvaja sme trpezlivo odolávali všetkym nástrahám užiť si akúkoľvek dlhšiu dovolenku. Všetku našu tohtoročnú z roboty sme sústredili a plánovali vyčerpať práve na prelome novembra a decembra, v slnečnej Ázii.

Dva týždne, 6 destinacii a pár mini blogov – to je to, čo od nás môžete zhruba tak čakať najbližšie dni. Plánovanie celého ázijského tripu prebiehalo počas ostatných pár týždňov, viacmenej sa ale týkalo iba ubytovania a leteniek. Zbytok nechávame tak nejak na náhodu, čerpáme tipy a triky iných blogerov pred nami a nechávame sa unášať vlnou aktuálneho diania na mieste kde práve sme.

Vydajte sa teda s nami spoznať tri krajiny Ázie, každú mierne odlišnú, videnú našimi očami a objektívmi 🙂

Cez Dubaj do Kuala Lumpur (Malajzia)

Na dubajské letisko sme sa obzvlášť tešili, pretože sme o ňom počuli že je veľkolepé. Z tranzitnej zony letiska sme však boli sme sklamaní, pretože sme v nej našli len obchod vedľa obchodu a nič výnimočné pre cestujúcich. Letisko je známe najmä tým, že prepraví denne najviac cestujúcich na svete. Má dve pristávacie dráhy a jeho lety smerujú do viac ako 260 destinácii po celom svete.

Dubajské letisko patrí do kategórie tzv. „silent“, teda že v letiskových halách nehlásia v reproduktoroch odchody ani príchody.

My sme sa rozhodli našich prestupových 5 hodín stráviť oddychovaním na ležadlách a doplnením si kofeínu v našich telách. Po prvom 5-hodinovom nás totiž čakal dlhší, 7-hodinový let do Kuala Lumpur, hlavného mesta Malajzie.

Po prílete do Malajzie nás vonku doslova zalial horúci pot. 30 stupňov v novembri, na to si naozaj treba najprv zvyknúť. Išlo to ale ľahko a po 10 minutách sme odhodili aj posledné zvyšky našich zimných outfitov.

Hneď potom nás ale nezabudol odľahčiť ani náš skvelý slovenský mobilný operátor, a za zabudnuté vypnutie roamingových dát nám strhol rovnú 50ku. (mimo EU má O2 taxu 9eur za 1MB, tak dajte sakra pozor – prvé varovanie príde ale až po 30eur).

V Kuala Lumpur, ak neplánujete cestovať po meste naozaj veľa a často, je najjednoduchšie kúpiť si vždy jednorázový žetón, ktorý funguje ako lístok. Ten vždy odovzdáte keď vychádzate z metra. Celkom chytré a ekologické riešenie, keďže tak odpadá neporiadok z voľné zahodených lístkov na zemi.

Monorial (jednokoľajka) v Kuala Lumpur, Malajzia

Prvý deň sme toho veľa nestihli, kedže sme na hotel prišli až neskoro poobede. I napriek tomu sme ochutnali naše prvé jedlo (chlebová placka naan s kuracími chrbtami – vraj obľúbené jedlo u domácich) a vyšľapali k 421m vysokej televíznej veži KL Tower.

Odtiaľ nás výťah vyviezol rovných 400m hore, na vyhliadkovú plošinu, odkiaľ sme mali výhľad na celé veľkomesto ako na dlani.

Veža KL Tower, Kuala Lumpur, Malajzia

Mesto nás šokovalo tým, že v ňom chodci nemajú na čom chodit. V Kuala Lumpur na chodcov veľmi nemyslia. Chodníkov je v tomto meste málo a aj tie, ktoré sme našli, nezmyselne končili naslepo. Preto je bežné ísť v niekoľkoprúdovej ceste popri autách dúfajúc, že vás nič neprejde.

V rýchlosti sme prešli aj najrušnejšou ulicou mesta, plnou rozvoniavajúcich stánkov s jedlom a suvenírmi. Všadeprítomný bol najmä durian – ovocie typické pre túto časť Ázie, ktoré smrdí na široko ďaleko. Môžte ho milovať alebo nenávidieť. My patríme k druhej skupine.

Druhý deň v malajskej metropole sme venovali najväčším turistickým atrakciám – dvojičkám Petronas Twin Towers, týčiacim sa do výšin. Tu sme si prvýkrát uvedomili obrovské rozdiely v meste. Na jednej strane veľká chudoba, potkany, špina a pleseň, na druhej luxus a najdrahšie značky sveta.

Dvojičky a park okolo nich, su krásne a veľkolepé. Určite sa oplatí ich vidieť. Zaujímavou súčasťou bol mestský bazén zdarma pre všetkých.

Petronas Twin Towers, Kuala Lumpur, Malajzia
Výhľad z KL Tower na dvojičky Petronas Twin Towers, Kuala Lumpur, Malajzia
Fontána Lake Symphony, KLCC Park, Kuala Lumpur, Malajzia

KLCC Park, Kuala Lumpur, Malajzia

Petronas Twin Towers v noci, Kuala Lumpur, Malajzia

Okrem tohoto slávneho architektonického veľdiela sme sa odviezli na stanicu metra nesúcej rovnaký názov ako známy jaskynný kompex Batu Caves. Je to hinduistický chrám a posvätné miesto, do ktorého žena nemôže vstúpiť s odhalenými nohami. Za malý poplatok je možné požičať si šatku. Vstupné do jaskynného komplexu sa neplatí.

Cestou hore nás okrem počítania 272 schodov zamestnávali aj všadeprítomné opice – makaky. Miestami boli naozaj vtipné, inokedy trocha drzé, hlavne keď sa nám priplietli do cesty. Väčšinou im išlo iba o jediné – schmatnúť niečo chutné na jedenie (banány, oriešky) a utiecť preč.

Pred vstupom do jaskyne stojí vysoká zlatá socha boha Murugana.

Vchod Batu Caves, Kuala Lumpur, Malajzia
Schody k Batu Caves, Kuala Lumpur, Malajzia

Naše ďalšie kroky smerovali pri stanicu KL Sentral – ide o centrálny bod mesta, z ktorého je možné dostať sa všade, kde potrebujete. My sme sa zviezli pri islamský chrám Masjid Jamek (jeden z najstarších v meste) a Merdeka Square (Námestie nezávislosti), námestie kde sa aktuálne konal festival mesta KL a bolo plné turistov a najmä miestnych. Nachádza sa tu aj najvyšší vlajkový stožiar na svete.

Čo sa týka ubytovania, my sme zvolili hotel City Comfort Hotel Bukit Bintang, ktorý bol dobre situovaný v rámci mesta a bol blízko stanice metra. Noc v hoteli vás výjde na zhruba 12€ (aj s raňajkami).

 

Comments

comments

Top