You are here
Home > Cestovanie > 7 najkrajších miest v Nitre a okolí

7 najkrajších miest v Nitre a okolí

V Nitre žijeme obaja už takmer rok. Máme radi Nitru, spoznali sme sa tu, a máme k nej špecifický vzťah. Uchvátila nás svojim historickým centrom, ale aj modernou architektúrou a možnosťami, ktoré svojim obyvateľom ponúka.

Svoje si tu nájdu športovci, bežci, cyklisti, umelecké duše, Nitra ponúka bohaté kultúrne vyžitie a naprázdno neobídu ani ľudia pracujúci na voľnej nohe, ktorí nemajú kde zložiť svoj laptop.
Prečítajte si čím zaujala Nitra nás …

Nitriansky hrad a Pribinovo námestie

Pred Biskupským palácom, na nádvorí Nitrianskeho hradu, stojí socha Jána Pavla II. v nadživotnej veľkosti. Bronzová socha je vysoká takmer štyri metre a váži 1,5 tony. Osadená je na žulovom podstavci. Autorom diela je Juraj Bišák, ktorého biskupstvo vybralo v súťaži spomedzi dvanástich sochárov. Náklady na výrobu a osadenie sochy dosiahli 45.000 eur. Socha stojí na bývalom Hradnom námestí, ktoré je od roku 2008 premenované na Námestie Jána Pavla II. Pápež Ján Pavol II. navštívil Nitriansky hrad v rámci svojej návštevy Nitry 30. júna 1995. (zdroj: hlavnespravy.sk)

Socha Jana Pavla II na nádvodrí nitrianskeho hradu (Nitra 2016)

Socha sv. Konštantina a Metoda, Námestie J. Pavla II. (Nitra 2016)
Pribinovo námeste (Nitra 2016)

 

Kúpalisko na Sihoti

Pohľad na kúpalisko z nádvoria Nitrianskeho hradu (Nitra 2016)

 

Nitrianska pyramída a Zobor

Ľudia si pletú Pyramídu so Zoborom, ako takým, veľmi často. Vysielač má síce pomenovanie Zobor, no je umiestnený na vrchole kopca Pyramída. Ten je zároveň predvrcholom Zobora v pohorí Tríbeč. Komplikované, je nám to jasné 😀 Každopádne ak máte chuť na trocha turistiky v Nitre, táto asi 3 hodinová túra je ideálna na letné víkendové popoludnia. Či už peši alebo horskými bicyklami, nezabudnite si na cestu pribaliť aj nejaké to jedlo a zapaľovač. V prípade bezvetria, je možné si na vrchole Pyramídy založiť na vopred určených miestach oheň a opiecť si zopár špekáčikov.

Pohľad na celý Zobor (Nitra 2017)
Zuzka s kamarátkou Evičkou, Zobor (Nitra 2017)
Vysielač Zobor, Nitra (2017)
Pohľad na Nitru z vrchola Pyramídy (Nitra 2017)
Špecializovaná nemocnica sv. Svorada na Zobore (Nitra 2017)

Kalvária

 

Svätoplukovo námestie s Divadlom Andreja Bagara a pešia zóna

Divadlo Andreja Bagara (DAB), v pozadí Zobor (Nitra 2016)
Pešia zóna Nitra (2016)
Turistický Nitriansky expres, premáva v letných mesiacoch (Nitra 2016)

Drážovský kostolík

Na ceste medzi Nitrou a Topolčanmi, v Tríbečských vrchoch (čítali ste Trhlinu od Kariku?) sa majestátne týči jeden z najstarších románskych kostolíkov na Slovensku. Oficiálne je pomenovaný ako Kostol sv. Michala Archanjela, nikto mu ale nepovie inak ako Drážovský kostolík. Je vďačným miestom na rôzne svadobné fotenia a prekrásnym turistickým cieľom pre jeho výhľad na Nitru a okolie. V lete tu ľudia len tak ležia na dekách a užívajú si čerstvého vzduchu.
Raz do roka, na sv. Michala (29. september) sa tu koná aj slávnostná sv. omša.

Oponický kaštieľ a knižnica

Obec Oponice leží opäť medzi Nitrou a Topolčanmi, jej hlavnou dominantou je renesančný kaštieľ rodu Apponyiovcov. V súčasnosti využívaný pre usporadúvanie tých najkrajších svadieb vďaka jeho veľkolepým záhradám a historickým interiérom. Jeho súčasťou je apponyiovská knižnica, kočiareň a kaplnka.
My sme využili čas navštevou knižnice, ktorá denne ponúka komentované prehliadky. Je pod správou Slovenskej národnej knižnice a obsahuje velký počet cenných kníh. Bolo nám povedané, že takmer všetky sú už iba kópiou ich originálov.

K oddychu tu ďalej slúži wellness centrum, ktoré je súčasťou komplexu.

 

Čo ešte Nitra ponúka?

Autosalón Nitra (Agrokomplex, každoročne v októbri)

Night Run Nitra – 10km a 5km beh historickým centrom mesta (každoročne koncom septembra)

Nitra Night Run, 30.9.2016 (Nitra)

Ponk coworking

PONK bol mojim druhým (pracovným) domovom takmer polroka, odkedy sme sa do Nitry presťahovali. Štýlovo a hipstersky zariadené priestory poskytujú skvelé pracovné podmienky ľuďom, ktorým k práci stačí stôl, stolička a internet. Priamo pod Nitrianskym hradom sa nachádza priestranný a moderný priestor pre každého, kto má chuť pracovať mimo domu. Programátori, dizajnéri, prekladatelia, ale ako sami vravia – kľudne aj mamička šijúca šaty na materskej dovolenke – každý je vítaný 🙂
Určite odporúčam pozrieť sa do neho aspoň raz, minimálne na prednáškové akcie, ktoré pravidelne organizujú.

Ponk coworking (zdroj foto: http://www.kancelarie.sk/poradna/navstivili-sme-nitriansky-coworking-ponk)

Obchodné centrum Mlyny Nitra

Jeden z mnohých „obchoďákov“ v Nitre, kde sa pravidelne organizujú aj rôzne výstavy (napr. sochy z piesku). Nachádza sa v centre mesta a ponúka obchody všetkého druhu. Dneska už asi klasika v každom meste.

Comments

comments

Top