You are here
Home > Cestovanie > 4 dôvody prečo navštíviť poľské Zakopane

4 dôvody prečo navštíviť poľské Zakopane

Je piatok ráno, práve začína predĺžený víkend na celom Slovensku a my opúšťame Bratislavu. Vydávame sa naprieč polkou krajiny, k našim severným susedom do Poľska.

Kúsok za hranicami je položené turistické mestečko Zakopane, kde parkujeme nášho bieleho tátoša a užívame si jediný slnečný deň celého víkendu.

Hotelová izba penzióna Zakopianski Dwor nám vyráža dych. Novopostavená drevenica s nádychom minulosti. Po checkine schádzame dole schodmi do kuchynky a dávame si denné menu – dnes vo vianočnom duchu. Hríbová polievka a vyprážané rybie filé. K tomu domáci ríbezlový džús na zapitie.

1. Kasprowy Wierch

Od pani recepčnej si pýtame mapku mesta a vydávame sa ku lanovke, ktorá nás vyvezie až na vrchol Kasprovho vrchu (Kasprowy Wierch) 1987 m n.m. Mali sme šťastie, boli sme takmer poslední, koho na lanovku ešte pustili, keďže v septembri premáva len do pol štvrtej.

Cesta hore trvá asi 15 minút s jedným prestupom. Cena je oproti slovenským lanovkám vo Vysokých Tatrách ešte celkom mierna (65 PLN ~ 16Eur za spiatočný lístok). Za ten pohľad, ktorý zažijete tam hore, to ale určite stojí. Obklopení slovenskými a poľskými vrcholmi Tatier, viditeľnými Rysmi, či Kriváňom sa presúvame až na slovensko-poľskú hranicu. Nemáme slov a uživame si tú krásu, ktorá je všade okolo nás.

Hladní a smädní sa vraciame do mesta a TripAdvisor nás smeruje na jedno jediné miesto a jedlom, ktoré je zároveň najbližsie po ceste z lanovky. Reštaurácia Karczma Przy Mlynie ponúka síce pravé goralské jedlá, jej veľkosť vás ale dopredu predurčuje na dlhšie čakanie na jedlo. Napriek tomu určite túto „krčmičku“ nevynechajte, keď pôjdete okolo. Varia veľmi chutne.

2. Ulica Krupowki

Večer zakončíme na najrušnejšej ulici v Zakopanom – Krupowki, plnej ľudí, atrakcii a kvalitného jedla. Nechávame sa zlákať miestnou pralinkárňou, kde pripravujú, aj keď miestami kalorické, čokoládové a ovocné poháre, jablkové štrúdle plávajúce vo vanilkovom kréme alebo karamelové veterníky. Ceny jedál a služieb sú tu pre turistov prijatelné. Prechádzkou po uliciach Zakopaného určite narazíte na stánky s oštiepkami (oscypek) – tradičnými tatranskými ovčími syrmi. Vychutnať si ich môžete s alebo bez brusinkového džemu (niektorí použivajú aj brusinky celé, sú chutnejšie). Ak si ich chcete vychutnať na stojáka, skúste pohľadať stánok, kde vám ho pripravia teplé na grile. Prípadne si kúpte aj nejaké do zásoby domov (1-1.50 PLN za malý kúsok, 2-2.50 PLN za grilovaný teplý aj džemom).

3. Gubalowka

Druhý deň, v sobotu, ideme opäť do centra Zakopaneho, odkiaľ premáva horská pozemná lanovka každých 15 minút smerom hore aj dole, na vrch Gubalowka. Cesta trvá asi 3 minúty a cena je oproti Kasprovmu vrchu tretinová. Nakoľko počasie trocha zlyhávalo, hmla nám ničí akýkoľvek pohľad smerom dole a zostáva len preskúmať vrchnú časť stanice Gubalowka. Tu ale prišiel pocit sklamania, čaká tu na vás množstvo stánkov podobných tým dole, skákacie hrady, hracie automaty a občerstvenie. Našli sme tu aj bobovú dráhu, ktorá v letných mesiacoch prináša asi najväčšiu radosť. Na Gubalowku sa dostanete aj peši, asi hodinovou túrou do kopca.

4. Trhy

Ak ste milovníkmi trhov, pouličného predaja a ste dobrí v zjednávaní, prídete si na svoje. Od krowiek, cez typické poľské papuče, až po kožuchy za nízke ceny – to všetko je tu len a len pre vás. My sami kupujeme do zásoby med, syry, sušené hríby, ale aj oblečenie za zlomok toho, čo by sme utratili u nás. Otáznik ale zostáva visieť nad kvalitou toho všetkého. Jedlo sa zdá byť fajn, čo sa týka šatstva, nemáme potuchy. Veci tu kupujete bez bločkov, o nejakom reklamovaní môže byť reč iba ak máte štastie a predajca si vás zapamätá (a vy jeho 🙂 ).

Poobede vyrážame aj do neďalekého Noweho Targu, ktorý je po ostatné roky známy najmä svojim obrovským vonkajším trhoviskom. Už pri príchode nás na parkovisku oslovujú počernejší predavači, zjavne ukradnutých nožov, ktoré podľa nich prerežú snáď aj diamant. Nenechajte sa zlákať prvým parkoviskom, na ktoré natrafíte. Vypýtajú od vás 1Euro. O 50m ďalej sa ale nachádza oveľa väčšie parkovisko, ktoré je zdarma.

Určite sa do poľského Zakopaneho vyberte. My sme ho neprešli za necelé tri dni ani zpolovice a stále by bolo čo objavovať.

Zažili Zuzka & Roman, spísal R 🙂

Comments

comments

Top