You are here
Home > Akcie a podujatia > Budapešť a Redbull AirRace 2017

Budapešť a Redbull AirRace 2017

Ťažko uveriť, vzhľadom k tomu, že jeden z nás dvoch má maďarské korene, že sme doposiaľ nevideli hlavné a zároveň najväčšie mesto Maďarska – Budapešť. Aby sme boli presní, videli sme niekoľkokrát Budapeštianske letisko a vianočné trhy. No chceli sme spoznať Budapešť ešte lepšie…

Naskytla sa nám výborná príležitosť, keďže ten jeden z nás, je nielen z časti Maďar, ale aj fanúšik lietadiel a vecí s nimi spojených, ísť na preteky svetovej série leteckých závodov Redbull AirRace 2017.

Lístky sme si kúpili za 40€/ks, ešte začiatkom roka. Musíme povedať, že zakúpenie lístkov silno neodporúčame. Na brehu Dunaja je naozaj veľa miesta, kde sa dá stáť (ak Vám nevadí sedieť na zemi, tak aj sedieť) zdarma a vidieť celé preteky. V rámci lístkov sme mali k dispozícii možnosť sedenia a vlastné VIP Toi-Toi WCka, čo je asi jediná ozajstná výhoda 🙂 Čakali sme, že v tejto cene dostaneme aspoň malú pozornosť alebo službu, ktorá by nás odlišovala od tých, ktorí zdarma stáli kúsok vedľa nás, za plotom… ale nestalo sa :/

V pozadí maďarský parlament, Budapest (2017)

Redbull AirRace sú rýchlostné preteky akrobatických lietadiel, ktoré možno prirovnať k pretekom Formule 1. Každý rok prebieha niekoľko pretekov v rôznych častiach sveta. Tento rok to boli/budú napr. v Abú Dhabí, San Diego, Chazan, Indianapolis… Pretekári majú určenú dráhu spolu s prvkami, ktoré musia zvládnuť v čo najkratšom čase. Ten najrýchlejší, ako zvyčajne, vyhráva.

Miesto pre preteky bolo výborné – v centre mesta nad Dunajom medzi mostom Széchenyi híd a mostom Margit híd.  – malo to veľmi dobrú atmosféru.

Tí, ktorých tento šport až tak nebral, mohli sledovanie pretekov prestriedať s 30 minútovým čakaním v rade pri stánku na pivo alebo langoš – pretože bol iba jeden. Treba byť však v strehu. Ak sa prezradíte, že nie ste Maďar tým, že chcete platiť v eurách, je potrebné siahnuť do vačku hlbšie. Výmenný kurz predavačov v stánkoch je totiž nevyspytateľný 😀 My sme síce mali so sebou maďarsky hovoriaceho člena týmu, ale nemali sme pri sebe forinty a tak sme za pivo dali 4 eurá. A za langoš ďalšie 4 🙂

Langoš ako hlavný chod dňa. S perkeltom 🙂

Aby sme však neboli iba kritickí, preteky sú naozaj zážitok a každý, koho tento druh športu zaujíma, by to mal aspoň raz zažiť.

Mesto ako také je krásne. Historické centrum je čarovné a naozaj sa je na čo pozerať. Svedči o tom fakt, že sme za jeden deň prešli úctyhodných 18km peši. A tu sú naše fotoúlovky 🙂

Budapest Eye, Budapest (2017)
Bazilika sv. Štefana, Budapest (2017)
Bazilika sv. Štefana, z uličky Zrínyi utca, Budapest (2017)
Maďarský policajt (ten vľavo!) z 19. storočia, Budapest (2017)
Most Alžbety (Erzsébet híd), Budapest (2017)
Čestná stráž pri hrade, Budapest (2017)

Pokiaľ ide o jedlo, okrem predražených langošov, sme jedli výborné hotdogy, vo fastfoode, ktorý odporúčame navštíviť – nachádza sa neďaleko Baziliky sv. Štefana (Szent István Bazilika). Majú na výber hotdogy z rôznych kútov sveta, napr. German Dog, Japanesse Dog, Italian Dog atď.

German dog nám moc chutil 🙂

Čo však pri tejto bazilike jednoznačne neodporúčame je podnik Café Montmartre. Objednali sme si tu pizzu a rizoto. Vzhľadom k tomu, že sme z terasy mali výhľad priamo na baziliku, čakali sme, že jedlo bude rovnako dobré, ako umiestnenie reštaurácie. Po 45 minútovom čakaní nám priniesli krásne upečenú pizzu Ristorante priamo z mraziaceho boxu neďalekého supermarketu. Sami nám to po opýtaní potvrdili. Po menšej výmene názorov s čašníčkou sme sa dohodli, že ju nezaplatíme a šli sme opäť radšej na odskúšaný Italian Dog o pár metrov ďalej.

Aj keď to vyzerá lákavo, jedlo si tu určite neobjednávajte. Káva bola fajn 😉

Celkovo na nás Budapešť pôsobila ako krásne európske mesto so službami, ktoré trošku zaostávajú.

S Romanovým ocinom Alexom, Budapest (2017)

Budova opery, Budapest (2017)

Na čo sa nemôžeme sťažovať, je naše ubytovanie v hoteli Medosz. Príjemný hotel v centre mesta so skvelými raňajkami – odporúčame.

A čo bola jedna z najlepších častí nášho výletu? MORITZ EIS! Ak niekde narazíte na túto značku zmrzliny, neváhajte a kupujte! Jedna z najlepších zmrzlín, akú sme kedy ochutnali. Pojazdný stánok majú vždy na inom mieste, kamenná zmrzlináreň sa ale nachádza pri budove opery na Andrassi utca.

Moritz Eis, Andrasi utca, Budapest (2017)

Tešte sa na ďalšie naše cesty! Zuzka & Roman 🙂

Comments

comments

Top